تبلیغات
parsgroup (پارس گروپ) - ماه رمضان و ستاره های مسلمان فوتبال جهان
parsgroup (پارس گروپ)
آهنگ جدید - عکس های تاپ - شعر و بازی آنلاین

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ماه رمضان و ستاره های مسلمان فوتبال جهان

شاید اگر افرادی همچون خوزه مورینیو در فوتبال دنیا حضور نداشتند که وقتی حرف می زنند همه روزنامه ها در موردش بنویسند، اینکه ماه رمضان در تقویم میلادی تا روز نوزده سپتامبر ادامه پیدا می کند، خیلی در فوتبال دنیا به چشم نمی آمد. ولی مربی پرتغالی اینتر کاری کرد تا بار دیگر سوژه اصلی محافل ورزشی شود. او «صلعیلی مونتاری» غنایی را بعد از ۳۰ دقیقه بازی از ترکیب تیمش کنار گذاشت و این انتخاب خود را این گونه توجیه کرد: «من او را با یک مهاجم عوض کردم». اما خود مورینیو به این نکته اشاره کرد که مونتاری روزه گرفته بود و نمی توانست نود دقیقه در زمین بازی کند. هافبک غنایی ۳۰ دقیقه در زمین عرق ریخته بود. و مورینیو او را به بهانه رمضان از ترکیب تیم کنار گذاشت.

سؤالی که روزنامه های ورزشی اروپایی این روزها از خود می پرسند این است: اسلام وارد رقابتهای باشگاهی ما شده است. آیا ماه رمضان برکیفیت لیگ برتر، لالیگا و یا بوندس لیگا و رقابتهای باشگاهی فوتبال ایتالیا تأثیر خواهد گذاشت؟ در لیگ ایتالیا پاپا ویاگو از فیورنتینا، قزال از سیه نا، مگنی و ماکینوا از لاتزیو، بریسا و اینلر از اودینزه و سیسوکو از یووه و خرجا از جنوا جزو مسلمانان شاغل در لیگ هستند. خرجا که مراکشی و ۲۶ ساله است، یکی از معتقدترین مسلمانان حاضر در فوتبال ایتالیاست. با این حال او هر روز در تمرینات شرکت می کند. او تا ساعت هشت و بیست دقیقه بعدازظهر که آفتاب غروب می کند، چیزی نمی خورد و نمی نوشد و حتی گفته که موقع افطار هم در خوردن زیاده روی نمی کند.

از تن صدای او می توان فهمید که او هنوز در فرم ایده آل به سرمی برد. این شرایط برای دیگر بازیکنان هم حاکم است. در رئال مادرید همه می دانند که دیارا هرسال روزه هایش را سروقت می گیرد و موقع افطار ۵ بطری آب می نوشد.

مربی پاری سن ژرمن هفته گذشته تصمیم گرفت که به همه بازیکنان مسلمان خود استراحت دهد. در این شرایط برخی از بازیکنان وزن کم می کنند و برخی دیگر چون شب هنگام غذا می خورند که متابولیسم کندتر است، با مشکل اضافه وزن روبه رو می شوند. در این شرایط مصدومیتها هم افزایش پیدا می کنند. هرچه بیشتر بدوید، آب بیشتری از بدن خارج می کنید و تا غروب آفتاب نمی توانید این آب را به بدنتان اضافه کنید.

شاید مصادف شدن ماه رمضان با ماه آگوست تأثیر این ماه را در فوتبال باشگاهی برجسته تر کرده است. البته بازی هفته آینده اینتر مقابل میلان در سن سیرو شب هنگام خواهد بود و مونتاری می تواند در ترکیب تیمش حضور داشته باشد. ولی بین داربی مادونینا و ماه رمضان یک مانع بزرگ به نام مورینیو وجود دارد. باید دید این بار آقای خاص چه تصمیمی اتخاذ می کند…

*درگذشته شرایط چگونه بود؟

در ماه رمضانهای گذشته که مورینیو مربی اینتر نبود، شرایط به این اندازه بغرنج به نظر نمی رسید. در زمان هکتور کوپر، اینتر سه بازیکن مسلمان داشت که اوکان بوروک، بلوزوگلو و محمد کالون بودند

.در پایان ماه رمضان سال ۲۰۰۱ ، اینتر در صدر جدول رقابتهای باشگاهی حضور داشت و امره در آن روزها یکی از بهترین بازیکنان اروپا به شمار می رفت. ولی این شرایط در تیم برقرار نبود. تنها تفاوت ممکن بین ماه رمضان آن سال و امسال این بود که درآن زمان ماه رمضان با ماه نوامبر مصادف شده بود و این بار در ماه آگوست افتاده است. البته یک شرایط دیگر هم درتیم برقرار بود. امره و اوکان در آن سال در طول روز آب می نوشیدند، ولی غذا نمی خوردند. ضمن اینکه آنها در روز بازی تیم هم روزه نمی گرفتند.

ولی بازیکنان اینتر به خوبی به یاد دارند که آنها در زمان عبادت سریع به اتاقهایشان می رفتند و برای دقایقی خبری از آنها نبود. یک برنامه کاری مشخص به آنها داده شده بود. به هرحال هرچه بود و نبود شرایط آن ماه رمضان با آنچه امروز در این تیم حاکم است زمین تا آسمان فرق دارد.

امره و اوکان ماه رمضان خود را در نهایت آزادی و آسودگی می گذراندند ولی دراینتر امروز از این خبرها نیست. و ظاهراً نه فقط در اینتر بلکه در اکثر کشورهای اروپایی شرایط برای روزه داران روز به روز سخت تر می شود.

درباره وبلاگ

این وبلاگ دارای هیچ گونه مطالب غیر اخلاقی نمی باشد.
مدیر وبلاگ : سید محمد موسوی نژاد

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان