تبلیغات
parsgroup (پارس گروپ) - 10 عكس برتر دستكاری شده برتر از نگاه مجله تایم
parsgroup (پارس گروپ)
آهنگ جدید - عکس های تاپ - شعر و بازی آنلاین

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

10 عكس برتر دستكاری شده برتر از نگاه مجله تایم

10 عكس برتر دستكاری شده برتر از نگاه مجله تایم معرفی شد.
پایگاه اینترنتی مجله تایم به تازگی دست به انتخاب 10 عكس دستكاری شده برتر از زمان ابداع این رسانه زده كه عكاسانشان به دلایلی به اصلاح یا دستكاری آن‌ها اقدام كردند.


عكس ژنرال‌های جنگ داخلی

متیو بردی كه عموما به عنوان نخستین فوتوژورنالیست موفق از نظر تجاری در جهان شناخته شده، استاد دستكاری نیز به شمار می‌رفت. در این عكسِ جمعی از ویلیام تكومسه شرمان و افسران ارشدش، یك چهره توسط وی اضافه شده است.
مردان حاضر در این تصویر ایستاده از چپ اولیور اوتیس هاوارد، ویلیام باب كاك هیزن، جفرسون كولومبوس، دیویس و جوزف آنتونی ماور و نشسته از چپ جان الكساندر لوگان، شرمان، هنری وارنر اسلوكوم و فرانسیس پی بلر هستند.
در تصویر اصلی، بردی بلر را در انتهای سمت راست اضافه كرده است. بلر یكی از فرماندهان لشكر شرمان در تهاجم نهایی سرنوشت ساز در جورجیا بود. وی لشكر هفدهم را كه از عقب از ارتش شرمان در طول نبرد آتلانتا حمایت می‌كرد، هدایت كرد. وی مانند مردان دیگر حاضر در این عكس نقش مهمی را در نبرد موسوم به «حركت به سمت دریا» ایفا كرد و به وارد كردن ضربه نهایی به آرمان ائتلاف جنوب كمك كرد. 
 
عکس اصلی


سخنرانی لنین برای سربازان در سال 1920
این عكس كه توسط جی پی گولداشتاین گرفته شده و در دوران شوروی به چاپ رسید یكی از صحنه‌های انقلاب روسیه بود كه بازسازی شده است.
این عكس صحنه‌ای را به ثبت رسانده كه لنین سربازان ارتش سرخ را كه آماده عزیمت به سوی جبهه لهستان و رویارویی با سربازان جوزف پیلدوسكی هستند، تشویق می‌كند. اما صحنه اصلی چه بود؟ این عكس كه چند ثانیه قبل از عكس قبلی گرفته شده نشان می‌دهد لنین در آن روز توسط لنین تروتسكی، عضو كمیته مركزی كه با كلاه و سبیل در پله‌های جایگاه ایستاده است و لف كامنف كه پشت سر وی ایستاده، همراهی می‌شده است.
این دو مرد كه از سوی لنین رقیبان قدرتش شمرده می‌شدند حذف شده و مشاركتشان در انقلاب تا اندازه زیادی از سوابق تاریخی پاك شد. با این حال این عكس با دو مرد حاضر در آن به طور گسترده در دهه 1920 چاپ شد و در دوران شوروی سابق حتی در دوران گورباچف بازسازی شد. 


ملاقات هیتلر با لنی ریفنشتال در سال 1937
فیلمساز نازی در مركز عكس با پیشوا در برلین دیدار می‌كند. در كنار آن‌ها در سمت چپ، هنز برادر این فیلمساز و در سمت راست ایلزه همسر وی قرار دارند؛ به زمینه‌های شبح مانند نزدیك ایلزه در وسط سمت راست تصویر توجه كنید.
در عكس اصلی، فرد ناپدید شده كسی جز جوزف گوبلز، پروپاگاندیست ارشد رایش سوم نیست. اینكه چرا هیتلر یكی از همكاران وفادارش را از این عكس پاك كرده همچنان یك معما مانده است. آنگونه كه تاریخ نقل می‌كند اندكی پس از گرفته شدن این عكس گوبلز كه در كنار پیشوا ایستاده بود پس از آگاه شدن هیتلر از ارتباط وی با یك هنرپیشه مورد غضب وی قرار می‌گیرد.

 

ایالت كنت در سال1970
در این عكس ماری آن ویچیو، 14 ساله در كنار جسد جفری میللر، دانشجوی دانشگاه كه توسط افراد گارد ملی در جریان اعتراض علیه جنگ در ویتنام كشته شده زانو زده است. این عكس برنده جایزه پولیتزر توسط جان فیلو، دانشجوی فوتوژورنالیسم گرفته شده و به نماد دوران پرآشوب تبدیل شد.
اما عكس اصلی با همه درامی كه داشته از یكی از قوانین اصلی تركیب عكس تخطی كرده است: تیر حصارهای مزرعه پشت وچیو در انتهای سر وی تمام می‌شوند، درست مثل اینكه در سرش فرو رفته باشد. هنگامی كه این تصویر در مجله لایف در آن هفته منتشر شد دبیران تصمیم گرفتند آن را حذف كنند. 

پوستر آلبوم ابی رودز گروه بیتلز
با اینكه این پوستر مستطیلی به‌ مناسبت انتشار دومین آلبوم این گروه موسیقی بود به شكل متفاوت‌تری از كاور اصلی منتشر شد و یك مورد اضافی داشت كه قابل توجه‌ترین تغییر عكس اصلی بود. در اثر هنری اصلی، برخی از ناشران آمریكایی تصمیم گرفتند سیگار را از دست پل بدون اجازه گرفتن از وی یا اپل ریكوردز كه دارنده حقوق این تصویر بود، حذف كنند.

 

عكس روی جلد از اپرا وینفری در تی وی گاید
این عكس روی جلد از مجری برنامه گفت‌وگوی روزانه دارای دو دستكاری فوق‌العاده بوده كه اولی مربوط به انبوه پولهایی بود كه اپرا وینفری بر روی آن‌ها نشسته بود. در تصویر اصلی سر اپرا وینفری به طور فوق‌العاده‌ای بر روی بدن یك هنرپیشه چسبانده شده بود؛ این دستكاری فورا از سوی طراح مد این هنرپیشه تشخیص داده شد. [این تصویر به متن حاضر پیوست نیست]


عكس روی جلد مارتا استیوارت در نیوزویك در سال 2005

برای گزارشی درباره دورنمای شغلی خوش بینانه‌ای كه پس از آزادی از زندان در پیش روی مارتا استیوارت قرار دارد، دبیران نیوزویك تصویر دیجیتالی مركبی از سر استیوارت را كه برروی بدن یك مدل چسبانده شده بود نشان دادند.
در تصویر واقعی كه 9 ماه قبل از انتشار گزارش نیوزویك در شورای طراحان مد جوایز مد آمریكا گرفته شد، ملكه خانه را به شكلی بی‌پروا كه كت سفیدی به تن دارد نشان می‌دهد. دبیران این نشریه عكس گرفته شده را به مارك برایان براون نسبت دادند در حالی كه در واقع توسط ران گاللا، پاپاراتزی سابق گرفته شده بود. 

آزمایش موشكی ایران سال 2008
این عكسِ منتشر شده توسط یكی از خبرگزاری‌های ایرانی، در گزارش تایم - با ذكر این‌كه در همان زمان به‌شدت مورد توجه بسیاری از روزنامه‌های بزرگ دنیا قرار گرفت - این‌طور توصیف شده كه به ‌منظور پنهان كردن عمل نكردن موشك دومی از سمت راست دستكاری شده است. هرچند كه تصاویر موجود از این آزمایش موشكی در سایر خبرگزاری‌ها و رسانه‌های ایران، تنها از جاماندگی عكاس در تنظیم زمانی دقیق حكایت دارد. 

كیم جونگ ایل و سربازان كره شمالی 2009
ناظران غربی PRK مدتها مظنون بودند این عكس كه توسط KCNA، خبرگزاری رسمی كره شمالی منتشر شده دستكاری شده تا كیم جونگ ایل را در بهترین وضعیت ممكن نشان دهد. این عكس جمعی كه به ‌دنبال شایعه بیماری كیم جونگ ایل منتشر شد، برای كشف ناهماهنگی به دقت مورد بررسی قرار گرفت.
این عكس وی را به همراه هنگی از سربازان كره‌یی نشان می‌داد. اما در نمای نزدیك از عكس اصلی، تحلیلگران بر روی بخش مركزی عكس زوم كردند كه در آن جایگاه رژه دیده می‌شود در حالی كه به‌نظر می‌رسد كیفیت چوب یا آهن متفاوت است كه نشان می‌دهد كیم در حقیقت در این عكس گنجانده شده است. 

بنیامین نتانیاهو و كابینه‌اش سال 2009
روزنامه اسرائیلی یاتد نیمان این عكس جمعی را منتشر كرد كه در آن نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی كه به تازگی انتخاب شده در سمت چپ و شیمون پرز، رییس جمهور اسرائیل در سمت راست و اعضای دولت جدید نتانیاهو قرار دارند اما نسخه تغییرنیافته این عكس نشان می‌دهد كه این روزنامه دو زن عضو كابینه را با چهره مردان عوض كرده است. زیرا بیش‌تر خوانندگان این مجله شامل ارتدوكس‌های متعصبی هستند كه خدمت كردن زنان در دولت را مناسب نمی‌دانند.
 
 

درباره وبلاگ

این وبلاگ دارای هیچ گونه مطالب غیر اخلاقی نمی باشد.
مدیر وبلاگ : سید محمد موسوی نژاد

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان